Elektronik Kart Tasarımı

Elektronik kart tasarımı, ön araştırma ve şematik tasarımı ile başlar. Sonrasında PCB tasarım ile de devam eden bir süreçtir. Dolayısı ile bu iki süreç, üretim, bitmiş ürün fiyatları ve üretilen ürünün ömrünü tümüyle etkilemektedir.

Elektronik kart tasarimi ve elektronik kart imalatı

Elektronik kart tasarımı ve elektronik imalatın tüm süreçlerin göz önünde bulundurarak tasarımın yapılması gerekmektedir. Burada başlıca dikkat edilmesi gerekenler maddeledik.

  • Uluslar arası ve sektörel normlar,
  • Komponent Optimizasyonu ve seçimi,
  • Çalışma sıcaklıkları,
  • ESD dayanımı / Protection yapıları,
  • PCB malzeme ve katman yerleşimi,
  • Yol Empedans hesaplamaları,

Bunlar ile birlikte bir çok ayrıntı bulunmaktadır. Elektronik kart tasarımı yaparken bu gibi konulara dikkat edilmediği durumlarda kaliteli bir donanım tasarımının çıkması söz konusu olmaz. ODASMT’ye ait olan ürünler Wassermahen markası altında çıkmaktadır.

Tasarımı seri üretime hazırlamak uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Bir ürünün seri üretime geçmesinin önünde engel teşkil eden bir faktördür. Tasarımı yapan mühendislerin donanım bilgisinin yanı sıra elektronik ürünü üretim koşullarına hazırlama konusunda da tecrübe sahibi olması gereklidir.

Elektronik kart tasarımında komponent seçiminin önemi

Elektronik komponent seçimi elektronik kart tasarımında önemli olan diğer bir konudur. Sadece dirençler ve kondansatörler örneklediğimiz de ise;

Rezistör seçimi

Elektronik komponent seçiminde resistörler için tolerans, kılıf ve güç seçimi çok önemlidir. Burada maliyet optimizasyonu yapılmak isteniyor ise, kullanıldığı yere uygun olacak güç ve tolerans değerinde seçilmelidir. Unutulmamalıdır ki hesaplanmadan hiçbir malzeme kullanılamaz.

Kapasitör seçimi

Elektronik kart tasarımı yapılırken amacına uygun bir çok çeşit kondansatör tipi mevcuttur. Bunlardan bazıları elektrolitik, mika, mlcc, tantal, snubber ve seramik gibi. Mutlaka amaca yönelik kondansatör tipi ve kılıf seçilmelidir. Kapasitor de dikkat edilmesi gereken ESL değeri ve bildirilen çalışma saatidir.

Bu iki komponent özet olarak kabul edildiğinde elektronik kart tasarımında ne kadar çok detay olduğu anlaşılmaktadır.

ODASMT olarak elektronik kart tasarımı ve PCB tasarımlarınız AR-GE süreçlerinize sizlere eşlik etmekteyiz.

Nasıl Çalışıyoruz?

Bizimle her şey kolay.

Elektronik üretim ve SMD dizgi için bizimle iletişime geçerek başlayabilirsiniz,
İsterseniz formu doldurun ya da  isterseniz telefon ile iletişime geçin.

Başvurunuzdan sonra sizi +90 216 706 99 01 numaralı telefondan arayacağız.